Świeca sojowa wykonana jest z wosku sojowego. Do jej produkcji wykorzystywane są tylko naturalne olejki eteryczne. Sprawia to, że staje się ona jeszcze bardziej atrakcyjna, nie tylko wizualnie, ale także zapachowo. Nie wszyscy wiedzą, że taką świecę można bez problemu przygotować samemu w domu. Jak to zrobić? O tym poniżej.
Po pierwsze – wosk sojowy
Wosk sojowy powstaje z ziaren soi. Jest tańszą alternatywą wosku pszczelego. Dodatkowo tego typu świece palą się o wiele dłużej niż ich parafinowe odpowiedniki i nie wydzielają szkodliwych związków. Można je stosować, nawet gdy w domu przebywają dzieci i kobiety w ciąży.
Kolejną zaletą świec sojowych jest to, że rozlany wosk nie powoduje takich plam i uszkodzeń, jak wspomniana wcześniej parafina. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie i jak zrobić świece sojowe, to nie musisz przygotowywać specjalnie zabezpieczonego stanowiska. Wystarczy stół lub blat i składniki, o których mowa poniżej.
Co jest potrzebne, aby zrobić świecę sojową?
W celu przygotowania świecy sojowej potrzebnych jest kilka poniższych składników oraz produktów:
- olejki eteryczne
- bawełniany knot
- miska, najlepiej ze stali nierdzewnej
- słoiczek
- wosk sojowy.
Najważniejszym składnikiem świec sojowych jest oczywiście wosk sojowy. Bardzo łatwo go kupić w sklepach zielarskich lub po prostu w Internecie. Jest to produkt bezzapachowy, dlatego zaopatrz się przy okazji w olejek eteryczny o twoim ulubionym aromacie. Jeśli chodzi o słoiczek, to również możesz zdecydować, jak ma mieć kształt i wielkość.
Jak zrobić świecę sojową krok po kroku?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu przygotowania świecy sojowej, jest rozpuszczenie wosku. Należy zrobić to w kąpieli wodnej, uprzednio przekładając wosk do metalowej miseczki. Po jego rozpuszczeniu i ostudzeniu do temperatury 40°C możesz dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego, a następnie wszystko dokładnie wymieszać.
W przygotowanym wosku należy zamoczyć końcówkę bawełnianego knota i przykleić go do dna słoiczka. Aby końcówka knota nie rozpuściła się i nie zmieniła swojego miejsca już po zalaniu woskiem, na czas tej czynności należy owinąć go wokół patyczka do szaszłyków. Patyczek można wyjąć dopiero po zastygnięciu wosku.
Tak przygotowana świeca sojowa może być zarówno dekoracją, jak i służyć codziennemu użytkowaniu. W zależności rodzaju dodanego olejku będzie miała właściwości relaksujące lub orzeźwiające. Zapach świecy sojowej jest zazwyczaj bardzo delikatny i sprawia, że w całym domu unosi się wyjątkowy i nieszkodliwy aromat.