Miód klonowy – czy warto próbować?

Miód klonowy – czy warto próbować?

Każdy z nas na pewno proował kiedyś syropu klonowego albo chciał go spróbować. To chyba najpopularniejszy dodatek do naleśników czy raczej pancakes w amerykańskim wydaniu. Jednak niewiele osób ma świadomość tego, że z klonu pozyskuje się także nektar na miód. Jeśli lubisz testować nowe smaki lub jesteś łasuchem oryginalnych miodów, powinieneś na pewno spróbować właśnie tego. Ale czym właściwie charakteryzuje się miód klonowy i jak powstaje w pasiekach? Pszczoły zbierają jego nektar na wiosnę – na przełomie kwietnia i maja. To ten sam okres, kiedy zbiera się nektar na miód rzepakowy. Miód wytwarza się z nektaru kwiatów klonu zwyczajnego i klonu jaworu. Miód klonowy krystalizuje się od 4 do 6 miesięcy, a jego kolor jest mocno brązowy. Jasny odcień zyskuje dopiero po krystalizacji, a więc odwrotnie niż w przypadku większości miodów. Nektar z klonu nie należy do tych najłatwiej pozyskiwanych. Wobec tego należy być gotowym na nieco wyższą cenę tego typu miodu.

Jakie właściwości ma miód z drzewa klonowego?

Jego właściwości jest wiele. Smak miodu klonowego pokrywa się ze smakiem syropu, który powstaje z tego samego drzewa. Miód ten jest lekkostrawny. Regularne stosowanie go na pewno wzmocni twój organizm od środka i dobrze wpłynie na odporność. Wśród wartościowych składników znajdziesz: białko, kwasy tłuszczowe, witaminy B1, B2, C oraz żelazo i potas. Uważa się, że miód klonowy może wykazywać działanie krwiotwórcze – warto stosować go więc w codziennej diecie, jeżeli zmagasz się z anemią lub chorobą niedokrwistości. Można go również spożywać w formie wsparcia w chorobach takich jak grypa, przeziębienie, katar sienny, a nawet przy chorobach układu sercowego.

Syrop klonowy oraz miód pozyskiwane są z różnych odmian klonu. Ten pierwszy bowiem powstaje przy udziale soku z kanadyjskiego klonu cukrowego. Zagęszcza się go, odparowując wodę. Miód natomiast pochodzi z nektaru, który pszczoły pozyskują z kwiatów klonu zwyczajnego i klonu jaworu. Syrop cały czas utrzymuje swoją ciekłą konsystencję, miód zaś ulega krystalizacji.

(0)